Asset Publisher Asset Publisher

Certyfikaty

Certyfikat PEFC

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie posiada certyfikat PEFC. Dokument jest potwierdzeniem prawidłowego gospodarowania lasami na terenie RDLP Olsztyn. Certyfikat ważny jest od 11 listopada 2023 do 10 sierpnia 2026. 

PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification) jest pozarządową, niezależną, międzynarodową organizacją non-profit, która została założona w 1999 r. przez 11 narodowych organizacji PEFC z krajów europejskich. Głównym celem jej powołania jest promocja zrównoważonej gospodarki leśnej poprzez procesy certyfikacyjne wykonywane przez niezależne, wyspecjalizowane jednostki. Dotąd certyfikacji PEFC poddano ponad 200 mln ha lasów na świecie.

____________________________________________________________________________________

KONSULTACJE SPOŁECZNE

Nadleśnictwo Lidzbark informuje, że trwają nieprzerwanie konsultacje społeczne wykazu ekosystemów referencyjnych oraz ochronnych, jakie wyznaczono w Nadleśnictwie Lidzbark. Proces ciągły konsultacji społecznych oznacza, że wszystkie zainteresowane osoby mogą na bieżąco zgłaszać swoje potrzeby w zakresie uznawania lub zmiany listy niżej wymienionych lasów. Zachęcamy do włączenia się w proces określania ważności lasów dla lokalnych społeczności, dla potrzeb ochrony przyrody oraz zachowania cennych fragmentów rodzimej natury. 

Ekosystemy referencyjne – za ekosystemy referencyjne mogą być uznane formy ochrony przyrody charakteryzujące się z zasady brakiem ingerencji gospodarczej (rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne, powierzchniowe pomniki przyrody), siedliska przyrodnicze rzadkie i zagrożone ujęte w Załączniku I Dyrektywy Siedliskowej, wszystkie siedliska przyrodnicze wskazane w pzo do wyłączenia z użytkowania, ekosystemy nieleśne nie podlegające ingerencji (łąki świeże i łąki trzęślicowe, wrzosowiska, murawy kserotermiczne, wydmy śródlądowe, ekosystemy wodno-błotne), obiekty bez wskazań gospodarczych.  Ekosystemy referencyjne są lasami naturalnymi lub w stanie maksymalnie zbliżonym do naturalnego. Takie obszary są pozostawione bez ingerencji człowieka. 

Lasy ochronne – lasy glebochronne oraz lasy wodochronne. Na powierzchniach ochronnych gospodaruje się zgodnie z zasadami i wytycznymi odnoszącymi się do lasów ochronnych.

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że wszelkie uwagi oraz własne propozycje uznania różnych powierzchni dotyczące ww. kategorii lasów można zgłaszać do Nadleśnictwa w formie pisemnej pocztą tradycyjną, elektronicznie na adres e-mail nadleśnictwa lidzbark@olsztyn.lasy.gov.pl lub przez skrzynkę ePUAP.