Lista aktualności Lista aktualności

Chwała Bohaterom

Dnia 18 maja br. odbyła się uroczysta msza polowa połączona z poświęceniem krzyża, ustawionego w miejscu bunkra w Lesie Majdańskim (Nadleśnictwo Lidzbark), w którym w lutym 1949 r. swoją ostatnią walkę o niepodległość Polski stoczyli Żołnierze Wyklęci z 11 Grupy Operacyjnej NSZ. Po wojnie stawali zbrojny opór przeciwko władzy komunistycznej. Żołnierze Wyklęci z "sinogórskiego bunkra" niejednokrotnie stawali również w obronie represjonowanej ludności cywilnej, która związana była z antykomunistycznym podziemiem niepodległościowym.
W wyniku walki śmierć poniosło 7 osób:
1. Jan Malinowski "Stryj"
2. Stanisław Pospisel "Leszek"
3. Jan Jaraczewski "Młody"
4. Stanisław Miebelak "Kozak"
5. Jan Wiśniewski "Czarny II"
6. Wiesław Pużycki "Ojciec"
7. Zdzisław Derkus "Ukres"
Wśród żołnierzy ukrywających się we wspomnianym bunkrze byli również lokalni mieszkańcy - Karol Rakoczy "Bystry", Seweryn Oryl "Kanciasty", Stanisław Żurawski "Madej", Władysław Kwiatkowski "Jerzy", Kazimierz Dyksiński "Kruczek".
Aresztowano i poddano okrutnemu śledztwu:
1. Henryka Dąbrowskiego "Wnuka"
2. Seweryna Oryla "Kanciastego"
3. Stanisława Konczyńskiego "Kunda"
4. Karola Rakoczego "Bystrego".
Trzej ostatni zostali skazani na karę śmierci i zamordowani w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie 29 marca 1950 r.
W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście, m.in. przedstawiciel Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL w Warszawie. Organizatorem było Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ przy wsparciu Nadleśnictwa Lidzbark.

fot. D. Wacławik